Ostrovy severní Dalmácie

Ostrov Rab

Jižně od Krku a východně od Cresu se nachází Rab, nejmenší, ale pravděpodobně nejkrásnější z hlavních ostrovů Kvarnerského zálivu. Jeho východní strana je skalnatá a drsná, zvedá se do kamenitého šedého hřbetu, který uživí jen o málo víc než pár koz, ale západní strana je svěží a zelená s ostře členitým pobřežím a několika krásnými zátokami. Největší atrakcí ostrova je středověké město Rab, zatímco poloostrov Lopar na severním konci ostrova má jedny z nejkrásnějších písečných pláží v zemi. Rab je výchozím bodem pro výlety na ostrov Goli otok, kde byl v době komunismu nechvalně známý pracovní tábor.

Aktuálně zde nemáme žádnou nevomovitost

Zobrazit všechny nemovitosti

Zajímavosti ostrova Rab

Město Rab, dokonale zachovalé pozdně středověké jadranské město sevřené na štíhlém poloostrově je proslulé čtveřicí románských kampanil, které se táhnou podél centrálního hřebene Starého města. Je to skutečně krásné místo: malé šedo-červené město oživené zelenými palmami, hloučky nakloněných jalovců a větvičkami olivově zbarvených kaktusů, které se prodírají mezi balkony paláců. Dnešní počet obyvatel je jen třetinový ve srovnání s dobou největšího rozkvětu Rábu ve čtrnáctém století, ačkoli se výrazně zvýšil díky přílivu letních návštěvníků, kteří vytvářejí živou prázdninovou atmosféru, aniž by příliš narušili středověký ráz města.

Staré město se dělí na dvě části: Kaldanac, nejstarší čtvrť na konci poloostrova a Varoš, který pochází z 15. až 17. století. Dohromady tvoří kompaktní a snadno prozkoumatelnou síť uliček, kterými procházejí tři paralelní dopravní tepny: Donja (Dolní), Srednja (Střední) a Gornja (Horní) ulice.

Co dělat na ostrově Rab

Na jihozápadě je Rab zelený, na severu a východě skalnatý a uprostřed houpavý. Je známý jako nejzelenější a zároveň nejrušnější ostrov v Kvarnerském řetězci. Rodiny si oblíbily bezpečně mělkou písečnou pláž na severním poloostrově Lopar, zatímco milovníci přírody a naturisté se vydávají na túry na tamní divočejší pláže. Město Rab nedaleko centra ostrova je rušným turistickým cílem se zajímavou směsicí rušných barů a historického starého města.

Nikde v Chorvatsku nenajdete tolik písečných, skalnatých i oblázkových pláží a tolik geologické rozmanitosti na tak malém území. Od západních zalesněných oblastí po drsné východní útesy od úžasných písečných pláží Loparu po intimnější jižní zátoky.Ostrov Rab je jedním z nejnavštěvovanějších ostrovů na Jadranu.

Aktuálně zde nemáme žádnou nevomovitost

Zobrazit všechny nemovitosti