Ostrovy střední Dalmácie

Ostrov Brač

Ostrov Brač je jednou z nejkrásnějších destinací pro letní dovolenou v Chorvatsku. Světově proslulý je především Zlatni rat, pláž snů a dominanta ostrova, která je vyobrazena na nesčetných pohlednicích Chorvatska a v cestovatelských časopisech. Málokdo však ví, že na Brači je k objevování nespočet dalších zajímavostí. Návštěvníky čeká široká nabídka aktivit, nedotčená příroda, vysoké hory, fascinující pláže a opravdu okouzlující letoviska, z nichž vyzařuje spousta chorvatského šarmu. Skutečný ostrov snů v Chorvatsku, kvůli kterému se sem mnozí vracejí znovu a znovu!

Zajímavosti Brače

Brač je středodalmatský ostrov a třetí největší ostrov na Jadranu. Zároveň je i ostrovem nejvyšším, a to díky 778 metrů vysokému vrchu Vidova gora. Když Brač pozorujete z ptačí perspektivy, ať už naživo nebo na fotografii v nějakém průvodci, jistě jej poznáte podle jeho typického symbolu – oblázkové pláže Zlatni rat v Bolu. Jde o jednu z nejkrásnějších pláží na světě a zároveň i jednu z největších pobřežních atrakcí celého Jaderského moře. Bol, ležící na jihu ostrova, je nejstarší sídlo na pobřeží Brače a zároveň oblíbené letovisko. Nalézá se v něm mnoho kempů, v nichž můžete sami zjistit, proč je toto místo v Chorvatsku v čele hned několika turistických žebříčků.

Co podniknout na Brači

Dříve, než ostrov proslavily zlaté oblázky v Bolu, byl jeho exkluzivním materiálem bračský kámen, jenž se nenachází jen ve zdivu místních domů, ale je součástí stavby Bílého domu ve Washingtonu nebo Diokleciánova paláce ve Splitu. Kamenolomy, v nichž se tento stavební materiál těžil, se nachází v okolí obce Pučišća na severní straně ostrova. Nové generace kameníků se vzdělávají v tamní kamenické škole. Severní stranu ostrova proslavila i zátoka Lovrečina ležící mezi obcemi Postir a Pučišća, kterou krášlí velká písečná pláž a nachází se zde i cenná archeologická naleziště.