Severní Dalmácie

Zadar

Zadar je město s výjimečnou historií a bohatým kulturním dědictvím, město cestovního ruchu.Město je také velmi snadno  dosažitelné.Zadar je možná někdy přehlížen jako místo, které stojí za to navštívit v Chorvatsku, možná proto, že je trochu stranou od požitků dále na jih v Dalmácii. Je to však opravdu okouzlující město a nebudete litovat, že jste zde strávili nějaký čas. Proč nezačít dovolenou právě zde, než se vydáte dál po pobřeží? Je to také velmi vhodná základna pro jednodenní výlety do míst, jako jsou Plitvická jezera, ostrovy Kornati nebo národní park Krka.

Zajímavosti Zadaru

Zadar je jak atmosférickým strojem času, tak i skanzenem. Jsou zde vystaveny některé z nejkrásnějších památek architektury a kulturního dědictví východního Jadranu. Jeho městské hradby jsou starobylými strážci tohoto stále živého historického muzea pod širým nebem, které bylo právem zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.

Zadar jako centrum regionu a bývalé hlavní město Dalmácie je 3000 let staré město, které je výchozím bodem mnoha nadšených návštěvníků. Je to hrdé město s bohatou a zajímavou tradicí a úžasným kulturním dědictvím, avšak zdaleka nemá jen tuto pověst, protože malá pobřežní městečka jako Biograd a Nin jasně ukazují, jak byla celá oblast nesmírně důležitá pro chorvatské krále, respektive pro velké říše Římanů, Benátčanů, Turků, Maďarů a Rakušanů.

Co dělat v Zadaru

Dlouhé a členité pobřeží neskutečné krásy a nádherné vrcholky impozantních hor vám dají zapomenout na všechny starosti a zanechají vás v úžasu, jakmile si uvědomíte, kolik rozmanitých přírodních divů se kolem vás nachází.

Zadar je kulturně a hospodářsky silné město, jehož život je příjemný po celý rok, ale v létě se ukáže v celé své kráse. Navštivte tradiční nebo současné akce, jako jsou úplňkové noci, Zadarské sny, Miléniový skok, Kalelarga art... Vychutnejte si středomořskou kuchyni, ochutnejte sladký višňový likér Maraschino a vykoupejte se na jedné z písečných pláží v okolí Zadaru! Mezi křišťálově čistým Jaderským mořem a soumračným pohořím Velebit se tísní tři národní parky - Paklenica, Plitvická jezera a Krka, které nabízejí turistiku, lezení po skalách a koupání ve vodopádech.