Střední Dalmácie

Omiš

Omiš má skutečně co nabídnout každému. Od velkých písečných pláží až po malé odlehlé oblázkové zátoky, od dlouhých mělčin ideálních pro děti až po hluboké modré moře, které se před vámi otevře jen pár metrů od břehu. Kromě slunce a moře nabízejí všechny pláže v Omiši a na dalších velkých plážích Riviéry také širokou škálu zábavy a volnočasových aktivit, jako jsou vodní skútry, půjčovna lodí a kajaků nebo mořské trampolíny a na dvou místech Riviéry si můžete vyzkoušet také zábavný a velmi návykový windsurfing.

Zajímavosti Omiše

Přímo na ústí řeky Cetiny se nachází městečko Omiš, centrum Omišské riviéry je obklopený malými rybářskými místy s překrásnými plážemi. Na tomto malém území lze shlédnout hodně kulturně-historických znamenitostí (kostely z 10. - 18. století, památky, tvrz, muzeum aj.). Pro ty, co mají rádi aktivní dovolenou, je Omiš tou pravou destinací - rafting na řece Cetině, slaňování, paragliding, potápění, plachtění, plážový volejbal, tenis a j. Prastará římská města Split a Salona jsou od Omiše vzdálená pouhou půl hodinu jízdy a překrásné středodalmatské ostrovy máte na dosah ruky. Významnými kulturními pořady jsou Omišské kulturní léto, Festival dalmatských klap (pěveckých sborů) Pirátské večery a jiné slavnosti.

Co dělat v Omiši

Jak již jistě dobře víte, dalmatské pobřeží je jednou z nejkrásnějších pobřežních oblastí v Evropě a není tedy divu, že se stále více lidí rozhodne strávit svou letní dovolenou právě zde. Kromě dobře známého Splitu navštěvují lidé v rámci jednodenních výletů i nedaleký Omiš. Ačkoli je malý, má Omiš dozajista být na co pyšný. Od výšlapu na pevnost na kopci a projížďky po řece Cetině k festivalům a koncertům – jsme si jistí, že nebudete zklamáni!

Obyvatelé Omiše byli vždy dovednými námořníky, obzvláště v období od 13. do 15. století, kdy měli pod kontrolou lodě plavící se po Jaderském moři. Nicméně, proto, aby to bylo možné, bylo nutné vybudovat pevnost dostatečně vysoko, tak, aby měli mimořádný panoramatický výhled na moře. Pevnost Fortica Starigrad je pevností na vrcholku skály nad Omiší , která byla postavena ze strategických důvodů. Sloužila jako rozhledna, jež měla za úkol zaznamenat pirátská plavidla a zabránit tak potencionálnímu útoku pirátů na město. Obyvatelé Omiše byli na útoky dobře připraveni, dokonce bylo v pevnosti nachystáno několik obrovských balvanů ke svržení na případné útočníky. Naštěstí to nikdy nebylo potřeba.