Střední Dalmácie

Trogir

Trogir se nachází na ostrově mezi ostrovem Čiovo a pevninou. Trogir s pevninou a ostrovem Čiovo spojují malé mosty. Ačkoli pevnina naproti Trogiru není nijak zvlášť zajímavá, ostrov Čiovo (ve skutečnosti prodloužení Trogiru) je zelený a plyšový. Středomořská vegetace končí na západní straně malými písečnými a oblázkovými plážemi. Trogir má také výhodnou polohu nedaleko letiště ve Splitu, což z něj činí dobrou alternativu k pobytu, abyste stihli ranní let.

Zajímavosti Trogiru

Trogir býval jedním z největších kulturních center Dalmácie. Od roku 1997 je na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a honosí se titulem nejlépe zachovalého románsko-gotického města ve střední Evropě. Za své místo na tomto seznamu vděčí krom jiného také dílu Mistra Radovana, autora velkolepého portálu katedrály svatého Vavřince z 13. století. Mezi dalšími památkami je třeba zmínit věž Kamerlengo, městskou bránu, palác Ćipiko, radnici či kostel svatého Mikuláše, v němž se nachází sbírka uměleckých předmětů k poctě boha Kaira, jenž vám v Trogiru garantuje prožití mnoha šťastných chvilek. Trogirské hospůdky vám pak zaručí nezapomenutelné labužnické zážitky. Kulinářská nabídka obsahuje trogirskou „pašticadu“ a jako dezert trogirský „rafiol“ (těstovinové taštičky). „Pašticada“ je dušená hovězí směs v omáčce, do které se přidává víno, „prošek“ (dezertní sladké víno), ocet, koření a zelenina. Jde o kultovní pokrm Dalmácie, ale v každé její části se připravuje trochu jinak.

Co podniknout v Trogiru

Dvě elegantní kamenné vily se nacházejí v malebné viniční krajině v blízkosti města Skradin ve Střední Dalmácii. Díky ideální poloze jsou vily po většinu dne zalité sluncem a obklopené opravdu kouzelnou přírodou. Dokonalé spojení moderního interiéru a malebné přírody nabízí okouzlující útočiště pro páry i pro celé rodiny.